Blog 👀

Nootropika ≠ chytré drogy

23. srpna 2022

autor: Jindřich Šálek

foto: Adobe Stock

Údajně mají zvyšovat mozkovou kapacitu, potlačovat únavu a deprese, nebo zlepšovat sexuální výkonnost. Co je důležité vědět o nootropics?

nootropics, pures cbd, pures, scotland

autor: Jindřich Šálek

foto: Adobe Stock

Nootropika, často také nazývaná chytré drogy, jsou přírodní a syntetické látky, které napomáhají výživě mozku a tím zlepšují kognitivní funkce. Mohou být k dispozici jako léky na předpis, doplňky stravy, v menších množstvích ale mohou být obsaženy i v potravinách.

Hlavním funkčním mechanismem u většiny nootropik je rozšiřování mozkových cév, které napomáhá prokrvení a okysličení mozku. Původně se začala klinicky zkoumat jako možný lék na potlačení příznaků Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Dnes jsou ale běžně rozšířené mezi studenty vysokých škol.


Léky a léčiva na předpis


Většina nootropických léků na předpis jsou stimulanty. Mezi nejrozšířenější a nejznámější patří Adderall, Ritalin, nebo Memantin a předepisují se na zmírnění příznaků poruch pozornosti (ADHD), narkolepsie, nebo Alzheimerovi a Parkinsonovi choroby.

Právě tyto léky jsou ale často zneužívány zdravými jedinci ve snaze o jakýsi mentální doping. The Telegraph dokonce uvádí, že podobný doping v podobě léku Modafinil, předepisovaného na ADHD, vyzkoušel k roku 2017 každý desátý student britských vysokých škol. Studie ale potvrzují, že pozitivní účinky podobných léků ve zdravých jedincích nejsou prokazatelné a varují před možnými vedlejšími účinky.


Kdo zdravotní potíže nemá a komu mozek funguje „normálně“, je na svém určitém limitu. Tyto léky pouze pomáhají stimulovat funkci tam, kde je nějakým způsobem omezena, vysvětluje doc. RNDr. Vlastimil Dohnal. 

Přírodní nootropika


Nootropické látky jsou také běžnou součástí každodenního jídelníčku mnohých z nás. Mezi přírodní nootropika se totiž mimo jiné řadí i kofein, nebo L-theanin, který se nachází v zeleném čaji.

Kofein – ve formě kávy, čaje, energetických nápojů a dalších – je celosvětově nejrozšířenějším nootropikem. Kofein blokuje receptory adenosinu v mozku, které způsobují pocit únavy. Má ale také vedlejší účinky – při nadměrné konzumaci se může dostavit třes, úzkost, nebo nespavost.


Kombinace kofeinu a L-theaninu vám může pomoci lépe zvládat právě tyto nechtěné vedlejší účinky. Nejlepší kombinace těchto dvou látek je v zeleném čaji, který obsahuje jak kofein, tak L-theanin. Podobného efektu se ale u kofeinu dá dosáhnout i kombinací s CBD.

Ginkgo biloba je rostlina, která pomáhá zvyšovat průtok krve mozkem. Většina výzkumů ginkgo biloby se týká léčby Alzheimerovy choroby. Například přehled 28 studií z roku 2020 ukázal, že užívání 240 miligramů ginkgo biloby denně mělo pozitivní vliv na kognitivní funkce – včetně reakční doby a paměti – u dospělých trpících neurodegenerativními onemocněními.


Doplňky stravy


U nootropických produktů, které se prodávají jako doplňky stravy, je nutná obezřetnost. Doplňky stravy nejsou tak regulovány jako léky a nemusí být schvalovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv. 

Ač jsou mnohé ohlasy pozitivní, tak zatím neexistují žádné studie jejich dlouhodobého vlivu na lidské tělo. Pokud budete zvažovat jejich nákup, zaměřte se na složení produktu a hledejte prověřené značky. Když začnete pociťovat jakékoliv vedlejší účinky, je lepší přestat.


Největší přínos a budoucnost mají nootropika v léčbě neurodegenerativních onemocnění. 
Pokud jste zdraví a chcete pouze podpořit své kognitivní funkce, pamatujte, že pravděpodobně nedojde k drastickým změnám. Před užíváním jakýchkoliv podobných doplňků stravy je vždy nejlepší se poradit se svým lékařem.