Blog 👀

Jak plnit velké cíle krok po kroku? Malá výhra každý den v podobě micro habits.

18. května 2022

Dáváte si v životě velké cíle, ale upouštíte od nich, když nevidíte výsledky? Právě s tím vám mohou pomoci tzv. micro habits.

Malá výhra každý den v podobě micro habits, micro habits, návyky, rutina, drobné cíle, jak nastavit micro habits, jak si vytvořit zdravé návyky

18. května 2022

Co jsou to micro habits?

Micro habits jsou jednoduché návyky, které se dají lehce zakomponovat do vaší každodenní rutiny. Nastavíte si drobné cíle - jako přečtení jednoho odstavce z vaší oblíbené knihy, nebo procházka kolem bloku - a ty plníte každý den.

Když se tyto jednoduché úkoly naučíte pravidelně dodržovat, vytvoříte si zdravé návyky, které vám mohou pomoci splnit vaše dlouhodobé cíle krok po kroku.

U dlouhodobých cílů může být odrazující, když nejsou vidět výsledky. U micro habits si můžete udělat jednoduchý checklist a každý den si zaškrtnout, že jste daný cíl splnili. Je to hezký pocit, který vám může dodat potřebnou motivaci.

Kde začít

Začněte zlehka a postupně si přidávejte. Nebojte se začít s úkoly, které vám každý den zaberou klidně jen 2 - 5 minut. Hlavním cílem je vytváření zdravých návyků. Když pak uvidíte, že se vám úkoly opravdu daří plnit každý den, můžete si postupně zvyšovat nálož. Vždy je ale lepší si přidávat menší úkoly, u kterých jste si jistí, že je zvládnete plnit.

Nejlepší způsob jak minimalizovat vynaložené úsilí, je přidružit nové návyky k něčemu, co již každý den děláte.

Chcete se zlepšit ve španělštině? Pusťte si při každém čištění zubů španělský podcast.
 
Rádi byste zlepšili svou fyzickou kondici? Vystupte na cestě do práce o zastávku dříve a zbytek dojdete pěšky. 

Čemu se vyvarovat

Nehledejte zkratky. Když se budete soustředit na výsledek víc než na samotné návyky, budete jen plýtvat energií. Změny mohou trvat dlouho. Soustřeďte se na proces zlepšování a vytváření správných návyků. 

Micro habits jsou časově nenáročné a nabízí se, abyste si jich naplánovali hned několik. Problém ale je, že se člověk tolik nových návyků najednou prostě nemůže naučit. Když se budete od začátku přetěžovat, nemůžete s micro habits dlouhodobě uspět.

Co fungovalo pro nás:

  • Zdraví. Jedním ze základů fyzického zdraví je dostatečná hydratace. Nastavte si připomínky, nebo spojte pití vody s činností, kterou děláte pravidelně během dne.

  • Čtení. Jestli byste rádi začali číst, ale nikdy jste se k tomu pořádně nedostali, začněte zlehka. Na začátek stačí jedna nebo dvě stránky každý den, nebo poslouchání audioknih při rutinních činnostech jako čištění zubů.

  • Finance. Koukněte se jednou denně v internetovém bankovnictví na své útraty. Je to dobrý způsob, jak si uvědomit kam přesně proudí vaše peníze. I když to občas může být nepříjemné.

 

Jestli vás micro habits zaujaly, doporučujeme toto video s BJ Foggem, autorem bestselleru Tiny Habits: The Small Changes That Change Everything.