Blog 👀

HHC - legální alternativa k THC?

11. října 2022

autor: Jindřich Šálek

foto: Adobe Stock

Po nedávném úspěchu delta 8 THC, jakožto legální alternativy k delta 9 THC, hledal konopný průmysl další méně známé kanabinoidy, které by mohly na rozmanitém trhu konkurovat. Jedním z nejnovějších, ale i nejrozšířenějších je hexahydrokanabinol, obvykle označovaný zkratkou HHC.

HHC - legální alternativa k THC?

11. října 2022

autor: Jindřich Šálek

foto: Adobe Stock

 

                Hexahydrokanabi…co? / Co je tedy HHC?


HHC je minoritní kanabinoid - v konopí se vyskytuje přirozeně, ale pouze v zanedbatelném množství. V malém množství se tvoří také při metabolizaci CBD. Poprvé ho objevil v roce 1947 chemik Roger Adams - ten stejný, který objevil právě CBD.

Zatímco Roger Adams získal své HHC z rostlin s vysokým obsahem THC, v dnešní době se obvykle vyrábí procesem zvaným hydrogenace z rostlin konopí s nízkým obsahem THC (v Čr je legální obsah THC < 1 %). 

Podle Marka Scialdoneho, chemika a vědeckého ředitele společnosti BR Brands, hydrogenace navíc zlepšuje "stabilitu a odolnost vůči termooxidačnímu rozkladu", což znamená, že HHC je méně náchylné k poškození způsobenému UV zářením a teplem a tudíž se dá i déle skladovat.

Volně dostupné HHC je poté směsí aktivních a neaktivních molekul. Ačkoliv se aktivní molekuly HHC dobře vážou na kanabinoidními receptory vašeho těla, neaktivní HHC se váže velmi špatně a výrobci zatím nenašli nákladově efektivní způsob, jak tyto dvě molekuly separovat.

Má HHC nějaké léčivé účinky?


Na rozdíl od působení hojněji rozšířených kanabinoidů, jako THC nebo CBD, nejsou léčivé účinky HHC náležitě vědecky prozkoumány. Pár studií ale existuje. 

Jedna studie z roku 2011 ukázala, že některé syntetické analogy HHC "silně potlačily růst nádorů vyvolanými buňkami rakoviny prsu". Japonští vědci zase publikovali v roce 2007 práci popisující působivou schopnost HHC blokovat bolest u myší.

Dosavadní výsledky studií jsou ale nedostačující a pokud by se mělo uvažovat o využití HHC v medicíně, je potřeba ho studovat důkladněji a hlavně dlouhodobě.

Může být HHC psychoaktivní?


Působení HHC na člověka je nejčastěji přirovnáváno k účinkům psychoaktivního THC. Údajně může způsobovat pocity euforie, zvýšenou tepovou frekvenci, nebo zlepšení nálady. 

Na téma účinků HHC dokonce existují rozsáhlá diskuzní fóra, kde se lidé rozepisují o svých zkušenostech. Většinou právě o těch psychoaktivních. Pokud tedy nákup produktů s HHC opravdu zvažujete, tak tato fóra určitě stojí za přečtení.

Jedno z velkých témat mezi komunitou uživatelů je i to, zda se HHC ukáže na klasických drogových testech. Někteří uživatelé s vlastní zkušeností tvrdí, že jim po konzumaci HHC vyšel test vskutku negativní, avšak tuto informaci je potřeba brát s nadhledem. My to určitě nedoporučujeme pokoušet.

Jak je tedy možné, že je HHC legální?


Vše záleží na metodě extrakce. Nejjednodušší metoda extrakce je z THC, avšak tento typ HHC je u nás nelegální. Vzniká syntetickou cestou z THC, tudíž je za vstupní surovinu považován právě tetrahydrocanabinoid a ten je legislativou regulován nebo zcela zakázán. 

Proto, aby se smělo HHC používat i k osobním a prodejním účelům, je potřeba získat tento kanabinoid přirozenou cestou z rostliny konopí. 

Přestože OSN vydala rezoluci, která doporučuje všechny psychoaktivní formy THC (včetně HHC) zařadit do nejpřísněji regulované kategorie psychotropních látek již v roce 1971, není hexahydrokanabinol v České republice dosud zakázán.

Pro HHC tudíž neexistuje regulační kontrola, díky které by zákazník věděl, co přesně si kupuje, a díky které se bude moci spolehnout, že produkt neobsahuje zbytky škodlivých látek používaných při výrobě.


Jaký je tedy největší benefit HHC? 
Že se nejmenuje THC, a tudíž je zatím legální.