Blog 👀

7 tipů, jak na digitální detox

5. září 2022

autor: Jindřich Šálek

foto: Adobe Stock

Digitální detox je období, ve kterém se člověk cíleně zdrží užívání některých technologických zařízení, hlavně smartphonů ale také počítače nebo televize. Cílem je dosažení vyšší soustředěnosti nebo obnovení běžných sociálních interakcí. Jak na to?

digitální detox, multitasking, notifikace

5. září 2022

autor: Jindřich Šálek

foto: Adobe Stock

 

I když určitá úroveň digitálního propojení je žádoucí a vylepšuje nám mezilidské kontakty a komunikaci v práci i rodině, stejně jako u většiny příjemných věcí je třeba najít správnou míru a předejít návykovému chování.  Se svým telefonem nebo počítačem se nemusíte úplně rozloučit, stačí nevídat se pořád. Digitální detox je cesta, jak najít uměřenější vztah se svými technologiemi. Dali jsme dohromady pár osvědčených tipů. S čím začít?


Neberte telefon do ruky hned po probuzení


Zkuste prvních třicet minut po probuzení nekontrolovat svá zařízení. Ze začátku třeba alespoň pár dní v týdnu.


Vypněte push notifikace.


Získávání neustálých aktualizací o tom, co se děje ve vašich aplikacích, je fajn, ale neustálé odvádění pozornosti je silně negativní. „Pokud se necháte vyrušit pětkrát za půl hodiny, nikdy se za tu dobu vlastně nesoustředíte,“ říká Jesse Fox, PhD, vedoucí virtuálního prostředí  na Ohio State University Lab. Nechte běžet jen notifikace, které během práce opravdu potřebujete. pomoc také může nastavení vašeho eamilového účtu tak, že se vám emaily “nasypou do schránky” třeba jen jednou za dvě hodiny.


Oběd bez smartphonu


Přestávka na oběd může být vyhrazená doba mimo telefon. Začněte třeba čtením časopisu nebo knihy a třeba si za chvíli z oběda uděláte nerušený čas sám se sebou nebo kamarádem bez neustálého kontrolování telefonu.


 
Čas bez obrazovky


Stačí si vyhradit konkrétní čas bez technologií v rámci dne nebo týdne. Například po deváté večer nebo do devíti ráno. Když si osvojíte tento návyk, můžete přejít třeba na celý jeden den v týdnu.


Ložnice jako zóna bez technologií


Nebude to úplně snadné ale výsledek je o to lepší, že je přímo spojený s kvalitou vašeho spánku. Stačí si koupit budík a telefon nechat za dveřmi. Jestli máte partnera, odvděčí se vám toto rozhodnutí také posílením intimity a sexuálního života.  


 
Znovu objevte papír


Při čtení z papíru zpracováváme abstraktní informace efektivněji a četba přináší větší uspokojení. Nejste navíc v kontaktu s bílým světlem z obrazovky a staré dobré čtení před spaním je krásný způsob jak se uložit ke spánku. Také občas zapomínáme, že stále existují noviny, s kterými se dá hezkým způsobem začít den.


Nemultitaskujte


Čím míň obrazovek, otevřených oken v počítači a upozornění, tím menší nápor na náš mozek.  Když se snažíme pracovat a začneme procházet Instagram, náš mozek se trochu zblázní. Pokud se soustředíte na úkol a necháte se rozptýlit, trvá několik minut, než překalibrujeme naše mozky zpět na původní úkol.
 
Tipů na digitální detox je ještě mnohem víc. Až zas na nějaký narazíme, dáme ho na náš instagram @purescbd. Ať už děláte pro svoje soustředení a celkovou pohodu cokoliv, CBD  vám může jedině pomoci. Na účinky se podívejte na pures.cz.